MaRweb.sk Sitrans FM Magflo 5100W – prietokomer nielen pre vodné hospodárstvo

MaRweb.sk  Sitrans FM Magflo 5100W – prietokomer nielen pre vodné hospodárstvo

MERANIE TEPLA A PRIETOKU  Prietokomery Magneticko induktívne prietokomery

Magneticko-indukčné prietokomery Sitrans Magflo, najrozšírenejšie prietokomery pre presné meranie objemových prietokov pitnej aj odpadovej vody, prešli v posledných rokoch, vďaka rýchlemu vývoju v oblasti elektroniky, rýchlu inováciu, ale predovšetkým o ich elektronické časti – vyhodnocovacej jednotky.Ich spotreba klesla na asi 10 W bez ohľadu na menovitú svetlosť vlastného snímača, ktorý nemusí byť trvalo zaplavený, disponujú väčším počtom výstupov vrátane moderných komunikačných protokolov (RS-485, Profibus-DP, Profibus-PA, HART, CANopen, DeviceNet atď) . Ich uvedenie do chodu aj obsluha sú stále jednoduchšie a pod Čo sa však týka vlastného snímača, teda časti, ktorá sa montuje do potrubia, na prvý pohľad sa vývoj akoby zastavil. Síce sú stále spoľahlivejšie, majú modernejší dizajn i povrchovú úpravu, ale zásadnú novinku tu možno hľadať márne. Snímače novej generácie Sitrans 5100W však nevykazujú najčastejšie nedostatky doterajších prietokomerov a plní aj špecifické požiadavky zákazníkov najmä v oblasti vodného hospodárstva.

Snímače Sitrans 5100W menovitých svetlostí DN 50 až DN 300 sú úplne novej konštrukcie. Špeciálna výstelka je vyrobená z dvoch rôznych typov kompozitného elastoméru na báze NBR (butadiénu acrylonitril Rubber), ktorý by bolo možné označiť ako “mäkkú-tvrdú” guma. Výrobný postup, pri ktorom sú oba kompozitné materiály spojené v len jednej výrobnej operácii bez použitia lepidiel a spojív, ktoré by sa následne mohla uvoľňovať do meraného média, je patentovo chránený. Vzniknutá výstelka je vo vstupnej a výstupnej časti meracie trubice mäkká, a preto lepšie odoláva oteru a súčasne slúži ako tesnenie pri montáži. V strednej časti meracej trubice je naopak výstelka tvrdšie, čím je zaistená jej vynikajúca dlhodobá tvarová stálosť bez ovplyvnenia premenlivými tlaky a teplotami média, popr. nasiakavosťou, ako u bežných typov gumy.

Tvarová stálosť výstelky snímača garantuje dlhodobú presnosť, ktorá je u typu Sitrans 5100W vždy lepšia ako 0,25% z aktuálnej hodnoty.
Ďalšou prednosťou novej výstelky je jej vynikajúcu odolnosť proti chemikáliám – dokonalejšie je z bežne používaných výsteliek iba teflónová (PTFE). Najmä v oblasti odpadových vôd v chémii a petrochémii už nie je potrebné premýšľať o tom, akú výstelku voliť, popr. pre istotu inštalovať drahé snímače s výstelkou z PTFE. Snímač Sitrans 5100W odoláva aj uhľovodíkom. Samozrejmosťou je aj jeho schválenie na použitie pri meraní prietoku pitnej vody.

Častou požiadavkou užívateľov je odolnosť prietokomerov proti zaplaveniu zvonku IP68. Ako je tomu s vodotesnosťou šácht, v ktorých sa prietokomery často inštalujú, nie je treba príliš rozvádzať. Rovnako tak hovoriť o situácii po povodniach, kedy bola zaplavená aj technika inštalovaná na miestach, kde sa voda teoreticky nemala nikdy objaviť, nie je potrebné. Na rozdiel od snímačov niektorých iných výrobcov, vyznačujúcich sa skrutkovaným plášťom okolo cievky, a teda potenciálnymi netesnosťami, boli aj snímače predchádzajúcej generácie Sitrans 3100W zváraná konštrukcia. U snímačov radu Sitrans 5100W najbežnejších svetlosťou DN 50 až DN 300 sú však odstránené všetky nadbytočné zvary. Snímač má tvar jednoduchej rúrky s prírubou na vstupe a výstupe. Krčok snímača medzi telesom a svorkovnicou je štandardne v prevedení IP68 a svorkovnice s krytím IP67 môže byť aj dodatočne doplnená na krytie IP68. Vonkajší plášť snímača je novo povrchovo upravený vodou riediteľným práškovým lakom s väčšou odolnosťou, ako majú napr dvojzložkové laky na báze epoxidu. Vedľa prínosu najmä pri tzv zakopané inštaláciách, tj tam, kde nie je možné snímač umiestniť do šachty a je po montážou zasypaný zeminou, je prínosom aj použitie vodou riediteľných farieb – je podstatne šetrnejšie k životnému prostrediu.

Moderná konštrukcia snímača bez dodatočného vonkajšieho plášťa kryjúcej cievku tiež uľahčuje inštaláciu, pretože nie je nutné používať skrutky presné dĺžky, použiť možno aj svorníky.Vnútorný priemer snímača na jeho vstupe a výstupe zodpovedá vnútorným priemerom potrubia, rovnako ako pripojovacie príruby. Vnútorná časť snímača je však kužeľovite zúžená s cieľom zrýchliť prúdenie meranej kvapaliny. Pri tomto usporiadaní sa dosahuje väčšia presnosť merania v oblasti minimálnych prietokov, rozšírenie meracieho rozsahu a zmenšenie rizika usadenín a inkrustácií. Významná je tiež úspora dodatočných nákladov tam, kde bolo doposiaľ potrebné potrubie redukovať pomocou difúzora a konfuzoru – pri použití snímača Sitrans 5100W nie sú prídavné redukcie nutné. Úkos vnútorného priemeru snímača so stúpaním necelých 7% má zanedbateľný vplyv na tlakovú stratu (zodpovedá tlakovej strate asi 3,6 m priameho potrubia pôvodnej menovitej svetlosti) a v porovnaní s bežným kužeľovým zúžením nevyvoláva viery v prúdiacom médiu ovplyvňujúce meranie a nezväčšuje prípadný oter.Vstavané dĺžky snímačov Sitrans 5100W sú rovnaké ako u typu Sitrans 3100W a zodpovedajú norme ISO 13359.

Navštívte nás tu www.marweb.sk  pre viac informácii.
MaRweb.sk – Meranie a Regulácia

About mahrlo

MaRweb.sk - Priemyselná meracia a regulačná technika. Snímanie a meranie teploty, výšky hladiny, prietoku, tlaku a vlhkosti.
This entry was posted in Nezaradené and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s